Vsi smo že marsikaj slišali o kriptovalutah in vsaj približno vemo, o čem se gre. Če pa nekoliko bolj podrobno pogledamo v svet kripto valut, ugotovimo, da je lahko zelo zapleten. Njegova glavna značilnost je, da da ga nadzoruje slovenski dao, kar pomeni, da gre za decentraliziran sistem.
Za razliko od klasične valute, ki jo nadzorujejo centralne banke, je za slovenski dao značilno, da pri upravljanju sodelujejo vsi lastniki žetonov, ki so razporejeni med različne računalnike, omrežja in vozlišča. S tem pa je dosežen tudi višji nivo varnosti in zasebnosti.
Kaj je slovenski DAO in kako deluje?
Verjetno se boste na tem mestu spraševali, kaj sploh pomeni dao. Kratica dao sicer pomeni decentralizirana avtonomna organizacija, ki je dobila navdih ravno v decentralizaciji kripto valut. Temelji na odprtokodni kodi in brez tipične strukture upravljanja, kar pomeni, da tudi ni povezan z nobeno državo.
Popolnoma jasno je, da slovenski dao nima hierarhične strukture. Ker je vsem članom organizacije v interesu, da njihove vrednosti naraščajo, vsak posamezni član nadzira protokol na določeni ravni. Kakšno moč upravljanja ima vsak posameznik, je običajno odvisno od števila in vrednosti žetonov.
Kako se vključiti v slovenski dao
Ko najdete določen kripto projekt, obstaja kar nekaj različnih načinov za neposredno sodelovanje. Prvi korak je, da ugotovite, kakšne funkcije ima slovenski dao, saj vsi ne delujejo enako. Predvsem pa je pomembno razumeti, kakšne pravice pridobite, če postanete imetnik žetonov.
Glavna prednost, ki jo ima slovenski dao, je v tem, da poziva skupnost, da ustvari zanimive zamisli preko projektov. Bistveno pa je, da se stopnja sodelovanja lahko močno razlikuje. Lahko se odločite za zamenjavo v žetone upravljanja, lahko se lotite dejanskih projektov za katere prejmete nadomestilo, lahko pa vanje vlagate z mreženjem na konferencah. Dejansko se lahko sami odločite, kako vpleteni želite biti.