Ko smo se lani lotili urejanja vrta, si niti v sanjah nisem mislil, da bo največji problem: senca. Prvotni načrt je bil preprost: nekaj ležalnikov, velika miza za druženja in žar na svojem mestu. Ampak kaj, ko se je v praksi izkazalo, da poleti sploh ne moremo normalno sedeti zunaj. Sonce je pripekalo, vrtna senčnika pa sta komaj kaj pomagala. Tako smo hitro ugotovili, da rabimo boljšo rešitev.
Najprej smo razmišljali o kakšni pergoli, ampak to pomeni večji gradbeni poseg in iskreno, kdo ima voljo za to? Potem sem začel raziskovati bolj preproste rešitve in hitro naletel na tenda sistem. Na začetku mi ni bilo čisto jasno, kako točno tenda deluje, ampak ko sem malo pobrskal, sem ugotovil, da je točno to, kar rabimo.
Tenda se namesti na fasado ali pa na samostoječo konstrukcijo in se enostavno raztegne, ko jo potrebuješ, kar pomeni, da ni stalne strehe, ki bi v hladnejših mesecih po nepotrebnem zatemnjevala prostor. Pa še izgleda precej bolj elegantno kot improvizirani senčniki.
Pri izbiri sem bil pozoren na nekaj ključnih stvari.
– Prva je bila velikost: želel sem, da pokrije vsaj polovico terase, da bomo res imeli dovolj sence.
– Druga stvar je bila vrsta upravljanja: ročno ali avtomatsko. Priznam, da me je avtomatska izvedba precej zamikala, ampak na koncu smo vseeno vzeli klasično ročno, ker je bilo ceneje.
– Tretja stvar pa je bila sama tkanina. Pomembno mi je bilo, da zdrži sonce, da ne zbledi in da ne prepušča UV žarkov.
Ko je bila tenda montirana, sem bil prepričan, da smo sprejeli pravo odločitev. Končno smo lahko uživali zunaj tudi sredi dneva, ne da bi se kuhali v lastnem znoju. Zdaj je terasa dejansko prostor, kjer preživimo večino poletja, ne glede na vročino. In še najboljše? Ko je pozimi mraz, jo enostavno zapremo in ne moti izgleda vrta. Če bi moral še enkrat izbrati, bi brez dvoma spet vzel tendo. Preprosto, učinkovito in predvsem funkcionalno. Domači so navdušeni, jaz pa tudi.